100 lat Niepodleglosci www

>>>GALERIA<<<

22.04.2018 r., 3. niedziela po Zmartwychwstaniu Pańskim. Niedziela Dobrego Pasterza. On sam wybrał czas i miejsce na premierę koncertu „Wolność krzyżami się mierzy". W stulecie odrodzenia Polski - jak kraj długi i szeroki - odbywają się liczne uroczystości związane z tym podniosłym wydarzeniem. A zatem i nasza gmina, i parafia aktywnie włączyły się w uroczyste obchody jubileuszu. Na ich zaproszenie przybyły połączone chóry: „Cantores Cordis lesu” ze Skierniewic oraz Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, młodzież - absolwenci Gimnazjum Świętego Wojciecha w Makowie i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Skierniewicach. Artyści przedstawili program słowno - muzyczno - multimedialny, będący żywą prezentacją historii naszego narodu.
W I części „U początków ojczystych dziejów" pojawili się twórcy naszej prehistorii - Piast, Lech, Mieszko, Bolesław Chrobry, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło... W kolejnej części mowa była o prorockich zaklęciach księdza Piotra Skargi, które nie pomogły, bowiem Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi. Dalej czasy rozbiorowej niewoli, mroczne lata niebytu, tęsknota za krajem, „gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie..." i walki, która doprowadziła do zmartwychwstania - 11.11.
W części IV „Początki odrodzenia państwowości polskiej" słyszymy o wdzięczności za wolność, która nam przyszła przez modlitwę i pracę organiczną. W finałowej części programu hymn dziękczynienia Bogu, „za wszystko i mimo wszystko, za krzyż i zmartwychwstanie, za nasze trudne polskie Te Deum".
Piękne, głębokie, pełne refleksji teksty doskonale komponowały się z muzyką, pieśniami, a dodatkowa oprawa multimedialna stanowiła uzupełnienie tego przekazu.
Scenariusz widowiska oparty został na literackich tekstach m.in. Zbigniewa Herberta, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Juliusza Słowackiego, Jana Lechonia, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Cypriana Kamila Norwida.
Autorem scenariusza uroczystości jest Biskup Józef Zawitkowski
Dyryguje – Ewa Szałapska
Przygotowanie recytatorów - Renata Wójcik
Koordynator projektu- Eugeniusz Włoczyk
Dumą napawa fakt, że właśnie w Makowie miała miejsce premiera widowiska, które do listopada obejrzą mieszkańcy 14 miast naszej łowickiej diecezji. Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicowego wydarzenia będzie koncert w łowickiej katedrze.