W niecodziennej wycieczce miały okazję uczestniczyć makowskie przedszkolaki z grupy „Sówki” oraz „Tygryski”. 21.09.2018 roku korzystając z ostatnich pięknych dni lata wybrały się pociągiem do Lipiec Reymontowskich. Radość była tym większa, że wiele dzieci podróżowało pociągiem po raz pierwszy. Wycieczka została zorganizowana w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, którego koordynatorem jest pani Sylwia Kostrzewa. Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Czynu Zbrojnego w którym dzieci mogły zobaczyć zbiory militariów związane z historią walk o niepodległość w rejonie Lipiec Reymontowskich i najbliższej okolicy, również Makowa oraz posłuchać ciekawych opowieści związanych z tymi zbiorami. Największą atrakcją szczególnie dla chłopców były czołgi i samolot.
Kolejnym etapem było zwiedzanie Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta. Mogliśmy wysłuchać tam interesującej opowieści o dziejach Lipiec, a także poznać bliżej fakty z życia Władysława Stanisława Reymonta. Zobaczyliśmy zaaranżowane wnętrze chałupy księżackiej, w której zachwyciły nas wielobarwne stroje. Dzieci szczególną uwagę zwróciły na wiszący u sufitu łowicki pająk, oraz meble i wyposażenie kuchni, jakże inne od dzisiejszego. Oglądaliśmy zachowane wyposażenie wiatraka, koła młyńskie i żarna. Podziwialiśmy rzeźby Elżbiety Świderek i Adama Głuszka w galerii sztuki ludowej, weszliśmy na wystawę, prezentującą zachowane maszyny z manufaktury włókienniczej, założonej w Lipcach pod koniec XIX w. przez rodzinę Winklów. Ponadto mali uczestnicy wycieczki po raz pierwszy zobaczyli drewniane wozy na żelaznych kołach i półkoszek, a także cały zestaw różnorodnych narzędzi.
Dzięki uprzejmości pana dyrektora Jerzego Murgrabia mogliśmy zwiedzić również Muzeum Drogi Żelaznej i zgromadzone w nim zbiory związane z koleją.
Jako, że pogoda była piękna na zakończenie wycieczki wybraliśmy się na wspaniałe lody gałkowe. Mamy nadzieję, że dzień ten na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

1
1
10
10
11
11
13
13